7 września 2022, 18:00

Wydarzenie otwarte – zapraszamy!

Nie lubimy drzew, lubimy betonowe place. Takie wnioski wysnujemy po lekturze książki Jana Mencwela Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta. To mało optymistyczna refleksja. Czy jest sposób na zatrzymanie betonozy? Czy potrafimy i mamy siłę, aby to zrobić? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania na spotkaniu z autorem.

Kiedy bowiem kolejne wyspy miejskiej zieleni padają pod piłami drwali, zamiast śpiewu ptaków słychać ryk kosiarek i pił, a zalewanie rynku betonem zasługuje na miano „rewitalizacji” – warto poszukać odpowiedzi na pytanie, czy faktycznie nie można inaczej. Zwłaszcza, że w obliczu zmieniającego się klimatu potrzebujemy zieleni w miastach jak nigdy dotąd. 

Jan Mencwel – animator kultury, publicysta, aktywista, współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, autor książki „Betonoza”. Jest także członkiem zarządu Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz. 

Rozmowę poprowadzi Anna Syska – historyczka i popularyzatorka architektury. Autorka książki „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim”. Wśród jej zainteresowań są przede wszystkim architektura XX wieku, budownictwo sportowe, twórczość Jerzego Gottfrieda oraz architektura koncernu Bata. Miłośniczka kundli, dachowców i ceramiki Steatyt. Prowadzi popularny profil na Instagramie @to_tylko_architektura.

Partnerem wydarzeń wokół książek jest Fundacja ING Dzieciom