14 lipca 2022, 9:00-11:00

Wydarzenie dla grup przedszkolnych

Przedszkolaki z Katowic nauczą się wymieniać rzeczami dzięki projektowi „Nie używasz? Wymień się!”.  Na dziesięć przedszkoli chętnych do wzięcia udziału w eksperymencie, czekają specjalne „wymienialniki” do samodzielnego złożenia i warsztaty edukacyjne.

Wymienianie się rzeczami i dawanie drugiej szansy niepotrzebnym przedmiotom wpisuje się w ideę gospodarki cyrkularnej, polegającą na minimalizowaniu produkcji odpadów. To zachęta, by nie wyrzucać rzeczy, które nie są nam już potrzebne a z drugiej strony szukać takich z „drugiego obiegu” zamiast zawsze kupować nowe. To ekonomiczne, ale też bardziej ekologiczne rozwiązanie. A jak wymienianie się rzeczami wyjdzie dzieciom? Urząd Miasta w Katowicach postanowił sprawdzić to, inaugurując akcję „Nie używasz? Wymień się!

W ramach akcji powstanie dziesięć prototypowych wymienialników, które zaprojektowała i wykona Fundacja Bobrowe Żeremia. Do ich stworzenia posłuży sklejka z odzysku. Przedszkolaki będą miały za zadanie złożenie wymienialników podczas specjalnych warsztatów w KATO Urban Corner. O idei wymieniania się i tego, jaki ma to wpływ na środowisko, opowiedzą też aktywistki ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty. Stowarzyszenie od kilku lat tworzy pierwszy Śląski Wymienialnik, który w czasie pandemii rozwinął się przede wszystkim w internecie, a grupa liczy dziś ponad 14 tys. członków. Stowarzyszenie organizuje też cyklicznie kawiarenki naprawcze, gdzie zachęca, żeby naprawiać a nie wyrzucać zepsuty sprzęt.

Aleksandra Stasiak i Marcin Bober

Wymienialniki po ich wspólnym złożeniu trafią do przedszkoli, gdzie zostaną przetestowane, a każde z przedszkoli poszuka swojego sposobu na zaangażowanie dzieci i rodziców w system wymieniania się np. zabawkami czy książkami. To dodatkowo będzie służyło promocji czytelnictwa i np. korzystania z bibliotek zamiast kupowania nowych książek w sklepie. Formuła będzie jednak dowolna i zależna od kreatywności uczestników eksperymentu. Zdobyte w ten sposób doświadczenia posłużą do rozwijania idei wymieniania się w kolejnych przedszkolach.

Organizatorem wydarzenia jest KATOobywatel