3 lipca 2022, 12:00-14:00
Zapisz się TUTAJ
Przyjdź na nasz warsztat i poznaj zalety łąk kwietnych!
Czy wiesz, że nawet mając tylko kilka doniczek na balkonie lub parapecie możesz pomóc zapylaczom? I że to, jakie rośliny w nich posadzisz ma wielkie znaczenie?
Wspieranie owadów, takich jak pszczoły, to jeden z najważniejszych aspektów ochrony przyrody. Można im pomóc zwiększając różnorodność oraz sadząc w swoim otoczeniu rośliny bogate w nektar i pyłek. Które to? O tym między innymi opowie podczas spotkania ekspert, autor bloga witajnalace.pl – Michał Cepak. Nie zabraknie też ciekawostek na temat łąk kwietnych – to także dzięki nim oczyszcza się miejskie powietrze, obniża temperatura w upalne dni i tworzy się przyjazna przestrzeń dla owadów.
Biorąc udział w naszym spotkaniu dowiecie się co robić, żeby nawet dzięki niewielkim gestom wspomóc przyrodę. Na początek wysłuchamy prezentacji, podczas której najmłodsi będą mieli czas na kolorowanki i gry, a później wyjdziemy w miasto – pokażemy Wam gdzie w okolicy znaleźć można przykłady takich proekologicznych działań i jak sprawdzają się one w miejskim środowisku.

Warsztat poprowadzi Michał Cepak – absolwent SGGW w Warszawie na kierunku Ogrodnictwo. Pasjonat przyrody. Współtwórca szerzenia idei zakładania łąk kwietnych w Polsce. Teoretyk i praktyk, blisko 20ha założonych łąk na terenie kraju, właściciel plantacji roślin łąkowych i szkółki bylin łąkowych w pojemnikach. Po za działalnością łąkową zajmuje się zakładaniem przestrzeni zielonych, tworząc „Pożyteczny Ogród” dla klientów indywidualnych i firm.

Warto wiedzieć!
Pszczółka Maja, miód, ule… to najczęściej pojawiające się skojarzenia z pszczołami. Tymczasem pszczoły to o wiele więcej niż pszczoła miodna. W Polsce mamy kilkaset przeróżnych gatunków tych owadów. Wszystkie żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, jednocześnie zapylając odwiedzane rośliny. Umożliwiają w ten sposób roślinom zapłodnienie, a w rezultacie powstanie owocu To właśnie pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Dzięki temu, że ich gatunki są tak różnorodne, mogą zapylać różne rodzaje roślin i działać w różnych warunkach.
Na pewno słyszeliście o tym, że liczebność pszczół spada, a jednym z powodów jest brak pożywienia (pyłku i nektaru). Dostępność pożywienia jest szczególnie ważna dla pszczół samotnych. Zasięg lotu pszczoły miodnej to ponad kilometr, a jeśli w okolicy pasiek brak odpowiedniego pokarmu, pszczelarz dba o pożywienie i dokarmia swoje podopieczne albo przewozi ule w miejsce, gdzie kwitną kwiaty. Tymczasem większość pszczół samotnych ma zasięg ok. 200-300 metrów i jeśli w takiej okolicy nie znajdą odpowiednich kwitnących roślin, głodują.
Wejdź na pomagamypszczołom.pl i dowiedz się więcej o pszczołach i jak możesz im pomóc!
Warsztat zorganizowany dzięki współpracy z programem Z Kujawskim pomagamy pszczołom.
Partnerem wydarzenia jest Fiskars – dla przybyłych miłośników roślin przewidziane są drobne podarunki.