25 września 2022, 12:00-14:00

Zapisz się TUTAJ

Przyjdź, stwórz z nami Skarbiec o Drzewach! Poznaj tajniki ich obserwacji, a przy okazji ciekawe i inspirujące książki, które przybliżą niezwykły świat roślin. Zapraszamy na piąte spotkanie zorganizowane dzięki wsparciu Fundacji ING Dzieciom.

Drzewa fascynują nas, ludzi, od tysięcy lat. Ciągle dowiadujemy się o nich czegoś nowego, poznajemy sekrety życia w ich koronach i wśród korzeni. Zapraszamy na warsztaty rodzinne, podczas których stworzymy Skarbiec, w którym każdy mały i duży obserwator będzie mógł przechowywać i zbierać ciekawostki oraz pamiątki ze spacerów.

Przyjrzymy się bliżej liściom i nasionom, poznamy celebrytów wśród drzew, sprawdzimy czy liść może być stemplem oraz poszukamy w drzewach cech, które widzieli w nich już Celtowie. Dowiemy się też, kto bez drzew żyć nie może i jak każdy z nas może drzewom pomagać. Drzewa to wcale nie cisi i bezgłośni obserwatorzy naszego życia!

W trakcie warsztatów będziemy uczyć się, jak korzystać z książek przyrodniczych, zwłaszcza z publikacji służących do rozpoznawania gatunków (co często jest wyzwaniem nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych!). W ramach zadań na stacjach uczestnicy będą musieli skorzystać z przewodników, aby sprawdzić jak nazywa się zwierzę lub roślina, znaleźć cechy charakterystyczne oraz skorzystać z podstawowych informacji w książkach.

Spojrzymy też na różnorodną literaturę, która w mniejszym lub większym stopniu wiąże się z tematyką lasów. To spojrzenie uwzględni kilka perspektyw:

  • zmianę klimatu (tytuły: „Koniec lodu”, „Klimat to my”)
  • bioróżnorodność („Ratujmy naszą planetę. Lasy”, „Dżungla w ogrodzie”, „Patyki i badyle”, „Ale drzewa”)
  • aktywizm społeczny (tytuły: „Dlaczego orangutany nie lubią pasty do zębów?”, „Ostatnie dziecko lasu”) 
  • zagrożenia (tytuły: „Śmieci”, „Ocieplenie klimatu”, „Woda-źródło życia”)

Zapraszamy rodziny z dziećmi od 6 do 12 lat (istotna będzie umiejętność czytania i pisania, rysowania – oczywiście z pomocą :))

Warsztat poprowadzi Katarzyna Dytrych: przyrodniczka, od ponad 20 lat zajmuje się edukacją ekologiczną i terenową. Związana z trzecim sektorem, prowadzi Fundację „Za górami, za lasami”, współpracuje także z biznesem i samorządami, by mądrze i odpowiedzialnie dbać o lokalne ekosystemy. Zafascynowana światem roślin i pszczół oraz polską kulturą ludową. Autorka artykułów, publikacji, materiałów i gier edukacyjnych. Szanuje koty.

Partnerem wydarzenia jest Fiskars – dla przybyłych miłośników roślin przewidziane są drobne podarunki.